234 Category Series Standings After Week 5

Category 234 Series Standings – After 5 Races
Name Club Points
1 Isaac Mundy PMR@Toachim House 27
2 Theo Modell Team Corley Cycles 20
2 Thomas Power Strada-Sport 20
4 Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure 13
5 Colin Bailey North Road CC 12
5 Matthias Barnet Cycle Team OnForm 12
7 Robert Valdes Islington Cycling Club 11
8 Paul McGrath North Road CC 8
8 Ethan Vernon Team Corley Cycles 8
8 Benjamin Beynon Strada-Sport 8
11 John Hale 7
11 Robert Cheng Mono CC 7
11 Samuel Thienel Glendene CC 7
11 Thomas Willan East London Velo 7
11 Michael Parry Verulam – reallymoving.com 7
16 Craig Joy BowlPhish Racing 6
16 William Dunk Sunday Echappée 6
16 Sonny Parker Catford CC 6
16 Harold Bradbury Cambridge University CC 6
20 Colin Ward Essex Roads CC 5
20 Joshua Roberts Cycle Team OnForm 5
20 Jonathan Gales Dulwich Paragon 5
23 Rowan Brackston 4
23 Oliver Smee Cycle Team OnForm 4
25 Tom Wiley Rapha Cycling Club 3
26 Peter Dalton Mono CC 2
26 Richard Poynter TBW Bottecchia Wigmore RT 2
26 Rob Saunders Kibosh 2
29 Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club 1
29 Sam Humpheson Look Mum No Hands! 1
29 Antonius Wubben 1
29 Jake Hollins Bath Cycling Club 1
29 Paul Saunders API-Metrow/Bodyby 1
Posted in Events

4th Category Series Standings After Week 5

Category 4 Series Standings – After 5 Races
Name Club Points
1 Daniel Hills Imperial College Cycling Club 17 Promoted
2 Matt Tucker Rapha Cycling Club 16 Promoted
2 Michael Krukov 16 Promoted
2 Benjamin Cross Rapha Cycling Club 16 Promoted
2 George Marshall Kibosh 16 Promoted
6 James Lonergan Essex Roads CC 14 Promoted
7 Glen Peterson Rapha Cycling Club 12 Promoted
7 Jack Marshall Barking & Dagenham CC 12 Promoted
9 Sam Toy Velo Schils – Interbike RT 10
9 Simon Humphris 10
9 Charlie Ainsworth Islington Cycling Club 10
12 Luke Young Rapha Cycling Club 9
13 Gabriel Costelloe LSE Cycling Club 8
13 Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney 8
15 Jacob Hermann Onyx Racing Team 7
15 Christopher Smith Southend Wheelers 7
17 Simon Gray Twickenham CC 6
18 Joshua Page The Domestique Cycling Collective 5
18 Tom Simpson Cambridge University CC 5
20 Daniel Tyrie Imperial College Cycling Club 4
20 Adrian Hogan Sunday Echappée 4
20 Paul Vriend Dulwich Paragon 4
23 Jack Driver Sunday Echappée 3
23 Daniel Barnes Rapha Cycling Club 3
25 Julian Russell East London Velo 2
25 Lee Metson Gemini BC 2
25 Billy Pattison Brixton Cycles Club 2
28 John Wootton 1
28 Geoffrey Newland 1
28 Lewis Greaves Rapha Cycling Club 1
Posted in Events

Winter Series Week 5 Results

234 Race

Race 5 Name Club Points
1 Thomas Power Strada-Sport 10
2 Robert Valdes Islington Cycling Club 8
3 Isaac Mundy PMR@Toachim House 7
4 Harold Bradbury Cambridge University CC 6
5 Matthias Barnet Cycle Team OnForm 5
6 Benjamin Beynon Strada-Sport 4
7 Tom Wiley Rapha Cycling Club 3
8 Jonathan Gales Dulwich Paragon 2
9 Jake Hollins Bath Cycling Club 1
10 Paul Saunders API-Metrow/Bodyby 1
Posted in Events

Winter Series Results Week 5

Cat 4 Race

Race 5 Name Club Points
1 Charlie Ainsworth Islington Cycling Club 10
2 Jack Marshall Barking & Dagenham CC 8
3 Luke Young Rapha Cycling Club 7
4 Christopher Smith Southend Wheelers 6
5 George Marshall Kibosh 5
6 Paul Vriend Dulwich Paragon 4
7 Simon Gray Twickenham CC 3
8 Tom Simpson Cambridge University CC 2
9 Billy Pattison Brixton Cycles Club 1
10 Geoffrey Newland 1
Posted in Events

Cat 234 Series Standings after Week 4

Name Club Points
1 Theo Modell Team Corley Cycles 20
1 Isaac Mundy PMR@Toachim House 20
3 Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure 13
4 Colin Bailey North Road CC 12
5 Thomas Power Strada-Sport 10
6 Paul McGrath North Road CC 8
6 Ethan Vernon Team Corley Cycles 8
8 John Hale 7
8 Robert Cheng Mono CC 7
8 Samuel Thienel Glendene CC 7
8 Thomas Willan East London Velo 7
8 Michael Parry Verulam – reallymoving.com 7
8 Matthias Barnet Cycle Team OnForm 7
14 Craig Joy BowlPhish Racing 6
14 William Dunk Sunday Echappée 6
14 Sonny Parker Catford CC 6
17 Colin Ward Essex Roads CC 5
17 Joshua Roberts Cycle Team OnForm 5
19 Rowan Brackston 4
19 Benjamin Beynon Strada-Sport 4
19 Oliver Smee Cycle Team OnForm 4
22 Robert Valdes Islington Cycling Club 3
22 Jonathan Gales Dulwich Paragon 3
23 Peter Dalton Mono CC 2
23 Richard Poynter TBW Bottecchia Wigmore RT 2
23 Rob Saunders Kibosh 2
27 Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club 1
27 Sam Humpheson Look Mum No Hands! 1
27 Antonius Wubben 1
Posted in Events

Cat 4 Standings after Week 4

Name Club Points
1 Daniel Hills Imperial College Cycling Club 17 Promoted
2 Matt Tucker Rapha Cycling Club 16 Promoted
2 Michael Krukov 16 Promoted
2 Benjamin Cross Rapha Cycling Club 16 Promoted
5 James Lonergan Essex Roads CC 14 Promoted
6 Glen Peterson Rapha Cycling Club 12 Promoted
7 George Marshall Rapha Cycling Club 11
8 Sam Toy Velo Schils – Interbike RT 10
8 Simon Humphris 10
10 Gabriel Costelloe LSE Cycling Club 8
10 Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney 8
12 Jacob Hermann Onyx Racing Team 7
13 Joshua Page The Domestique Cycling Collective 5
14 Jack Marshall Barking & Dagenham CC 4
14 Daniel Tyrie Imperial College Cycling Club 4
14 Adrian Hogan Sunday Echappée 4
17 Jack Driver Sunday Echappée 3
17 Simon Gray Twickenham CC 3
17 Daniel Barnes Rapha Cycling Club 3
17 Tom Simpson Cambridge University CC 3
21 Julian Russell East London Velo 2
21 Luke Young Rapha Cycling Club 2
21 Lee Metson Gemini BC 2
24 Christopher Smith Southend Wheelers 1
24 John Wootton 1
24 Lewis Greaves Rapha Cycling Club 1
24 Billy Pattison Brixton Cycles Club 1
Posted in Events

Winter Series Week 4 Results

Cat 234 Race

Race 4 Name Club Points
1 Thomas Power Strada-Sport 10
2 Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure 8
3 Matthias Barnet Cycle Team OnForm 7
4 Michael Parry Verulam – reallymoving.com 6
5 Colin Bailey North Road CC 5
6 Oliver Smee Cycle Team OnForm 4
7 Jonathan Gales Dulwich Paragon 3
8 Robert Valdes Islington Cycling Club 2
9 Antonius Wubben 1
10 Benjamin Beynon Strada-Sport 1
Posted in Events

Winter Series Week 4 results

Cat 4 Race

Race 4 Name Club Points
1 Daniel Hills Imperial College Cycling Club 10
2 George Marshall Kibosh 8
3 Jacob Hermann Onyx Racing Team 7
4 Benjamin Cross Rapha Cycling Club 6
5 Joshua Page The Domestique Cycling Collective 5
6 Adrian Hogan Sunday Echappée 4
7 Tom Simpson Cambridge University CC 3
8 Lee Metson Gemini BC 2
9 Luke Young Rapha Cycling Club 1
10 Daniel Barnes Rapha Cycling Club 1
Posted in Events

234 Cats – Series Standings after Week 3

Category 234 Series Standings
Name Club Points
1 Theo Modell Team Corley Cycles 20
1 Isaac Mundy PMR@Toachim House 20
3 Paul McGrath North Road CC 8
3 Ethan Vernon Team Corley Cycles 8
4 John Hale 7
4 Robert Cheng Mono CC 7
4 Samuel Thienel Glendene CC 7
4 Thomas Willan East London Velo 7
4 Colin Bailey North Road CC 7
10 Craig Joy BowlPhish Racing 6
10 William Dunk Sunday Echappée 6
10 Sonny Parker Catford CC 6
13 Colin Ward Essex Roads CC 5
13 Joshua Roberts Cycle Team OnForm 5
13 Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure 5
16 Rowan Brackston 4
17 Benjamin Beynon Strada-Sport 3
18 Peter Dalton Mono CC 2
18 Richard Poynter TBW Bottecchia Wigmore RT 2
18 Rob Saunders Kibosh 2
21 Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club 1
21 Sam Humpheson Look Mum No Hands! 1
21 Michael Parry Verulam – reallymoving.com 1
21 Robert Valdes Islington Cycling Club 1
Posted in Events

4th Cats Series Standings after Week 3

Category 4 Series Standings
Name Club Points
1 Matt Tucker Rapha Cycling Club 16
1 Michael Krukov 16
3 James Lonergan Essex Roads CC 14
4 Glen Peterson Rapha Cycling Club 12
5 Sam Toy Velo Schils – Interbike RT 10
5 Benjamin Cross Rapha Cycling Club 10
5 Simon Humphris 10
8 Gabriel Costelloe LSE Cycling Club 8
8 Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney 8
10 Daniel Hills Imperial College Cycling Club 7
11 Jack Marshall Barking & Dagenham CC 4
11 Daniel Tyrie Imperial College Cycling Club 4
13 George Marshall Rapha Cycling Club 3
13 Jack Driver Sunday Echappée 3
13 Simon Gray Twickenham CC 3
16 Daniel Barnes Rapha Cycling Club 2
16 Julian Russell East London Velo 2
18 Christopher Smith Southend Wheelers 1
18 John Wootton 1
18 Lewis Greaves Rapha Cycling Club 1
18 Luke Young Rapha Cycling Club 1
18 Billy Pattison Brixton Cycles Club 1
Posted in Events

234 Cats – Week 3 Results

Race 3 Name Club Points
1 Isaac Mundy PMR@Toachim House 10
2 Ethan Vernon Team Corley Cycles 8
3 Colin Bailey North Road CC 7
4 Sonny Parker Catford CC 6
5 Timothy Allen Team Vision Innovative Leisure 5
6 Rowan Brackston 4
7 Benjamin Beynon Strada-Sport 3
8 Theo Modell Team Corley Cycles 2
9 Michael Parry Verulam – reallymoving.com 1
10 Robert Valdes Islington Cycling Club 1
Posted in Events

4th Cats Only Race – Week 3 Results

Race 3 Name Club Points
1 Simon Humphris 10
2 Haben Gebrehiwet Cycling Club Hackney 8
3 James Lonergan Essex Roads CC 7
4 Glen Peterson Rapha Cycling Club 6
5 Benjamin Cross Rapha Cycling Club 5
6 Daniel Tyrie Imperial College Cycling Club 4
7 Gabriel Costelloe LSE Cycling Club 3
8 Julian Russell East London Velo 2
9 Simon Gray Twickenham CC 1
10 Billy Pattison Brixton Cycles Club 1
Posted in Events

Winter Series Standings (after 2 races)

Category 234 Series Standings
Name Club Points
1 Theo Modell Team Corley Cycles 18
2 Isaac Mundy PMR@Toachim House 10
3 Paul McGrath North Road CC 8
4 John Hale 7
4 Robert Cheng Mono CC 7
4 Samuel Thienel Glendene CC 7
4 Thomas Willan East London Velo 7
8 Craig Joy BowlPhish Racing 6
8 William Dunk Sunday Echappée 6
10 Colin Ward Essex Roads CC 5
10 Joshua Roberts Cycle Team OnForm 5
12 Peter Dalton Mono CC 2
12 Richard Poynter TBW Bottecchia Wigmore RT 2
12 Rob Saunders Kibosh 2
15 Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club 1
15 Sam Humpheson Look Mum No Hands! 1
Posted in Events

Winter Series Standings (after 2 races)

Category 4 Series Standings
Name Club Points
1 Matt Tucker Rapha Cycling Club 16
1 Michael Krukov 16
3 Sam Toy Velo Schils – Interbike RT 10
4 Daniel Hills Imperial College Cycling Club 7
4 James Lonergan Maldon & District CC 7
6 Glen Peterson Rapha Cycling Club 6
7 Benjamin Cross Rapha Cycling Club 5
7 Gabriel Costelloe LSE Cycling Club 5
9 Jack Marshall Barking & Dagenham CC 4
10 George Marshall Rapha Cycling Club 3
10 Jack Driver Sunday Echappée 3
12 Daniel Barnes Rapha Cycling Club 2
12 Simon Gray Twickenham CC 2
14 Christopher Smith Southend Wheelers 1
14 John Wootton 1
14 Lewis Greaves Rapha Cycling Club 1
14 Luke Young Rapha Cycling Club 1
Posted in Events

Winter Series Week Two 14/01/2017

Cat 234

Race 2

Name Club Points
1 Theo Modell Team Corley Cycles 10
2 Paul McGrath North Road CC 8
3 John Hale 7
4 William Dunk Sunday Echappée 6
5 Joshua Roberts Cycle Team OnForm 5
6 Thomas Willan East London Velo 4
7 Samuel Thienel Glendene CC 3
8 Richard Poynter TBW Bottecchia Wigmore RT 2
9 Rob Saunders Kibosh 1
10 Sam Humpheson Look Mum No Hands! 1
Posted in Events

Winter Series Week Two 14/01/2017

Cat 4 Race 2 Name Club Points
1 Sam Toy Velo Schils – Interbike RT 10
2 Matt Tucker Rapha Cycling Club 8
3 James Lonergan Maldon & District CC 7
4 Michael Krukov 6
5 Gabriel Costelloe LSE Cycling Club 5
6 Jack Marshall Barking & Dagenham CC 4
7 Jack Driver Sunday Echappée 3
8 Daniel Barnes Rapha Cycling Club 2
9 Lewis Greaves Rapha Cycling Club 1
10 Luke Young Rapha Cycling Club 1
Posted in Events

Winter Series Week One 7/01/2017

Category 234 Race Results
Race 1 Name Club Points
1 Isaac Mundy PMR@Toachim House 10
2 Theo Modell Team Corley Cycles 8
3 Robert Cheng Mono CC 7
4 Craig Joy BowlPhish Racing 6
5 Colin Ward Essex Roads CC 5
6 Samuel Thienel Glendene CC 4
7 Thomas Willan East London Velo 3
8 Peter Dalton Mono CC 2
9 Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club 1
10 Rob Saunders Kibosh 1
Posted in Events

Winter Series Week One 7/01/2017

Category 4 Race Results
Race 1 Name Club Points
1 Michael Krukov 10
2 Matt Tucker Rapha Cycling Club 8
3 Daniel Hills Imperial College Cycling Club 7
4 Glen Peterson Rapha Cycling Club 6
5 Benjamin Cross Rapha Cycling Club 5
6 Emma Lewis Aprire Bicycles/HSS Hire n/a
7 George Marshall Rapha Cycling Club 3
8 Simon Gray Twickenham CC 2
9 John Wootton 1
10 Christopher Smith Southend Wheelers 1
Posted in Events

Club Run Sunday 23rd October – New Members Welcome

We will be running a social ride for new members this Sunday. If you are a regular cyclist with an interest in joining a club and getting fitter and faster, come along and see if you enjoy it.

The meet point is the Castle Pub, Woodford https://goo.gl/maps/E2FsWfeKVXD2 and we will meet at 9am. We will ride out into Essex at a speed of around 28-30kph average and may even stop for a quick coffee. No rider will be dropped, though members of the group may want to perform some efforts on the hills, perform sprints etc. The whole ride should take around 3 hours and will cover a distance of around 80k.

Please do come and join us.

Posted in Events

Winter Series – Final Standings

Position Number Rider Club Points
1 52 James Jenkins Southend Wheelers 51
2 50 Colin Ward Essex Roads CC 49
3 110 Tom Percival Regents Park Rouleurs 48
4 4 Anthony Anderson Team Corley Cycles 39
5 11 Tom Easley Crawley Wheelers 31
6 18 Paul Hart Southend Wheelers 24
7 12 Gabriel Fowden Cambridge CC 21
8 93 Harold Bradbury NFTO Racing 20
9 2 Benjamin Allen Westerley CC 15
10 79 Timothy Torrie Lee Valley Youth Cycling Club 14
10 71 Jonathan Gales Dulwich Paragon CC 14
12 129 Keith Watson Adalta Cycling Club 12
12 77 Theo Modell Team Corley Cycles 12
12 32 Colin Bailey North Road CC 12
12 21 Joe Hill Preston Park Youth CC 12
16 55 Joshua Roberts Zappis Racing Team 9
16 14 Graeme Garner Easterley RC 9
18 105 Jonathon Tomlinson East London Velo 8
18 37 Colin Peck Chelmer CC 8
20 69 Patrick Christopher Zappis Racing Team 6
21 35 Paul Newsome Crawley Wheelers 5
21 13 James Freeman Dulwich Paragon CC 5
23 73 Craig Joy Adalta Cycling Club 4
23 39 Simon Robinson Herts Rouleur Racing Club 4
25 138 Ross Fawcett Ipswich BC 3
25 75 Charlie Passfield Walden Velo 3
25 58 Len Delicact London Phoneix 3
28 95 Rory Palmer London Dynamo 2
28 34 David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) 2
30 36 Michael Parry Welwyn Wheelers CC 1
Posted in Events

Winter Series Week 7

Cat 4 Race
Pos/ No/ Name/ Club/ Lic. No.
1 52 Arlen Vartazarian Regents Park Rouleurs 880214
2 22 Danny Russell Regents Park Rouleurs 935391
3 17 Timothy Hill Brixton Cycles Club 1019182
4 47 Matthew Wilkins Dulwich Paragon 943457
5 27 Michael Weavers East Grinstead 1041027
6 56 Tim Bishop Maison Du Velo 1129011
7 15 Hugo Evans North Road CC 1046697
8 46 Liam Manser Pedal Power Cycles 899119
9 62 James Malone Dulwich Paragon 1060319
10 1 Anthony Aken CC Hackney 1000546

Women’s Race
Pos/ No/ Name/ Club/ Lic. No.
1 102 Aoife Doherty The 5th Floor 1012541
2 105 Emma Lewis Adalta CC 1040299
3 103 Gill Carter Essex Roads 1009808
4 101 Charlotte Heywood Twickenham CC 988715

5 109 Elspeth Grace Welwyn Wheelers 969987
6 110 Tamala McGee London Phoenix 897005
7 104 Sophia Chastell Kinetic / Welwyn 939465
8 106 Alicia Clifford Adalta CC 1233896
9 107 Jody Coxon Adalta CC 824618
DNF 108 Caroline Guest Velo Schils Interbike 837195

Cat 234 Race
Pos/ No/ Name/ Club/ Lic. No.
1 110 Tom Percival Regents Park Rouleurs 1077645
2 93 Harold Bradbury NFTO Race Club 1150469
3 52 James Jenkins Southend Wheelers 947303
4 130 Alexander Richardson Pedal Heaven RC 1160906
5 114 Dominic Spear VC Meudon 1024512
6 50 Colin Ward Essex Roads 721639
7 122 James O’Connell Regents Park Rouleurs 1170338
8 2 Benjamin Allen Westerley CC 971050
9 79 Timothy Torrie LVYCC 874525
10 103 Alex Jones Sigma Sport UK 887087
11 120 Dylan Thomas VC Meudon 920638
12 140 Joe Clark I Team CC 819925
13 195 Thomas King Cycle Club Ashwell 1011356
14 37 Colin Peck Chelmer CC 895537
15 115 Edmund Bishop VC Meudon 1039255

Series Standings after week 7 – Only one week to go!

Position/ Number/ Rider/ Club/ Points
1 50 Colin Ward Essex Roads CC 47
1 52 James Jenkins Southend Wheelers 47
3 4 Anthony Anderson Team Corley Cycles 39
4 110 Tom Percival Regents Park Rouleurs 33
5 11 Tom Easley Crawley Wheelers 31
6 18 Paul Hart Southend Wheelers 24
7 12 Gabriel Fowden Cambridge CC 21
8 93 Harold Bradbury NFTO Racing 20
9 2 Benjamin Allen Westerley CC 15
10 71 Jonathan Gales Dulwich Paragon CC 14
10 79 Timothy Torrie Lee Valley Youth Cycling Club 14
12 21 Joe Hill Preston Park Youth CC 12
12 32 Colin Bailey North Road CC 12
12 129 Keith Watson Adalta Cycling Club 12
15 77 Theo Modell Team Corley Cycles 11
16 14 Graeme Garner Easterley RC 9
16 55 Joshua Roberts Zappis Racing Team 9
18 37 Colin Peck Chelmer CC 8
18 105 Jonathon Tomlinson East London Velo 8
20 69 Patrick Christopher Zappis Racing Team 6
21 13 James Freeman Dulwich Paragon CC 5
21 35 Paul Newsome Crawley Wheelers 5
23 39 Simon Robinson Herts Rouleur Racing Club 4
23 73 Craig Joy Adalta Cycling Club 4
25 58 Len Delicact London Phoneix 3
25 75 Charlie Passfield Walden Velo 3
25 138 Ross Fawcett Ipswich BC 3
28 34 David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) 2
28 95 Rory Palmer London Dynamo 2
30 36 Michael Parry Welwyn Wheelers CC 1

Posted in Events

Winter Series Week 6

Results

Cat 4
47 Tim Bishop, Maison Du Velo
11 Peter Aruffo, UCL Union
32 Danny Russell, Regents Park Rouleurs
44 John Grenfell Shaw, Cambridge Uni CC

14 Michael Boyd,
31 Alex Reid, Kingston Wheelers CC
20 Simon Halloway, Dulwich Paragon
10 Anthony Aken, CC Hackney
25 Thomas Mason, Brixton Cycles
13 Julian Boulter, Eagle RC
38 Robert Staines, Haleigh MTB Club
37 Jose Soler Sarmiento, Handsling Racing
34 Gary Schroeder, Handsling Racing
35 Thomas Shanney, Redbridge CC
27 +1 lap Alfie Mortimer, Mid Shropshire Wheelers
52 +1 lap Maurice Banerzee Palmer
33 +1 lap Austin Sandi Edwards, CC Hackney

Women
105 Aoife Doherty, The 5th Floor
106 Petra Dolejsova, The 5th Floor
103 Rebecca Johnson, Fast Test Race Team
102 Caroline Guest, Velo Schils Interbike
110 Sophie Edmondson, The 5th Floor
101 Elanor Cadzow, Kinetic Cycles / Welwyn
108 Katherine Kimber, Velo Schils Interbike
109 Rachel Rephenstall, Kinetic Cycles / Welwyn
111 Clover Murray, Team Ford Ecoboost
107 Michelle Forster, G B Cycles
104 Hannah Shean, Southend Wheelers

Cat 234
130 Alexander Richardson, Pedal Heaven RC
110 Tom Percival, Regents Park Rouleurs
71 Jonathan Gales, Dulwich Paragon
52 James Jenkins, Southend Wheelers
145 Matt Exley, Team Corley Cycles
2 Benjamin Allen, Westerley CC
50 Colin Ward, Essex Roads CC
93 Harold Bradbury, NFTO Racing
18 Paul Hart, Southend Wheelers
149 David Barnes, Corley Cycles RT
131 Patrick Manning, Strada
59 Antonius Wubben, PM
37 Colin Peck, Chelmer CC
195 Thomas King, CC Ashwell
12 Gabriel Fowden, Cambridge CC
83 Elliot Colley, Dulwich Paragon
193 Jonny Allen, Islington CC
60 Mark Tickner, Cambridge CC
132+1 lap Morris Bacon, Strada

Overall Series Standings after Week 6

Number Rider Club Points
50  Colin Ward Essex Roads CC 42
4  Anthony Anderson Team Corley Cycles 39
52  James Jenkins Southend Wheelers 37
11  Tom Easley Crawley Wheelers 31
18  Paul Hart Southend Wheelers 24
12  Gabriel Fowden Cambridge CC 21
110  Tom Percival Regents Park Rouleurs 18
71  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC 14
79  Timothy Torrie Lee Valley Youth Cycling Club 12
32  Colin Bailey North Road CC 12
21  Joe Hill Preston Park Youth CC 12
129  Keith Watson Adalta Cycling Club 12
2  Benjamin Allen Westerley CC 12
77  Theo Modell Team Corley Cycles 11
14  Graeme Garner Easterley RC 9
55  Joshua Roberts Zappis Racing Team 9
37  Colin Peck Chelmer CC 8
105  Jonathon Tomlinson East London Velo 8
93  Harold Bradbury NFTO Racing 8
69  Patrick Christopher Zappis Racing Team 6
13  James Freeman Dulwich Paragon CC 5
35  Paul Newsome Crawley Wheelers 5
39  Simon Robinson Herts Rouleur Racing Club 4
73  Craig Joy Adalta Cycling Club 4
58  Len Delicact London Phoneix 3
75  Charlie Passfield Walden Velo 3
138  Ross Fawcett Ipswich BC 3
34  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) 2
95  Rory Palmer London Dynamo 2
36  Michael Parry Welwyn Wheelers CC 1
Posted in Events

ELV @ The National Cyclocross Championships

While the Winter Series was getting under way at Hog Hill, 3 ELV riders made the long journey up to Shrewsbury Sports Village for the National CX Championships. Steve Mahon was racing in the Vets50+ group, whilst Wayne Crombie & Roger Maidment were in the Vets40+ race. Conditions were extremely muddy even by January CX standards and made for some the very tough racing, which got harder as the weekend went on and the course got more soggy. Steve got a great start in his race, making up over 20 places and was looking strong but the conditions slowly sapped his power and he eventually finished 50th. He is now having a well deserved winter break after some fantastic results. In the Vets 40-49 race, Wayne stormed into the lead from the second row of the grid, only to go into the first corner too hot and proceeded to leave the course by ripping through the tape and exiting stage left! When he eventually got back on course, it was a case of head down, ready to make up the ground. Roger in contrast had a less exciting start and had a bit of ground to make up too, but proceeded to steadily find a rhythm and did exactly that. Bike changes were essential in the conditions and Roger was taking full advantage of the pit crew by making some slick half lap changes and ensuring his bikes were performing well. Wayne had a mechanical so was favouring one bike until Steve (who had now become pit crew) managed to address the issue and Wayne was able to make more regular changes. Strong performances from both riders secured Roger 20th and Wayne 23rd. The duel between the two has been captivating all through the CX season and will continue at the National Trophy Series next weekend in Milton Keynes. Well done to all, including the pit crew!

Posted in Events

Winter Series 2016

ELV_winter_2016_02

Posted in Events

Winter Series 2015 – Final Series Standings

Fantastic finish to the Winter Series, with 3 riders vying for the podium. Colin Ward knew that he had to attack the two riders ahead of him, and duly did so, taking 3rd in the race. With “3rd in the series” Lewis Bulley not attending this week, Colin’s result was enough to guarantee a podium spot.

The race for the top series spot was hard fought, with Ben Allen marking Matthew Clarke throughout the race. Yet again it came down to the final sprint, with Clarke and Allen in a small group of 4 contesting 4th through 7th. Despite his efforts Allen was unable to stay with 4th placed Clarke, coming over the line in 7th, with Clarke winning the series by a single point.

Full Table below – if you didn’t come to collect your prize money, please contact us.

Finally, a massive thank you to all of the volunteers who yet again made the winter series such a success this year, particularly Leslie and Arthur on Sign-on, Dave and Stan in the judging box, and Brian, who officiated at all but one of the races.

 

Position Number Rider Points
1 43 Matthew Clarke – London Dynamo 47
2 1 Benjamin Allen – Dulwich Paragon CC 46
3 11 Colin Ward – Essex Roads CC 42
4 13 Lewis Bulley – Velocity Globalbike 35
5 29 Sam Redding – I-Team Cyclists’ Club 26
6 22 George Jary – VC Londres 21
7 7 Patrick Martin – Wyndymilla 18
8 25 Paul McGrath – North Road CC 15
9 49 Peter Stuart – Private Member 13
10 109 Cai Davies – Welwyn Wheelers CC 11
10 101 Joel Lewis – Rhino Racing 11
12 20 James Freeman – Dulwich Paragon CC 10
13 129 James Perry – Dulwich Paragon CC 8
13 98 Colin Bailey – North Road CC 8
15 100 Oliver Hedger – Personal Bikefit.com 5
15 15 Rhys Keepence – Dulwich Paragon CC 5
17 90 Oliver Hedger – Personal Bikefit.com 4
17 81 Wojciech Szlachta – Private Member 4
19 38 Antonius Wubben – Private Member 3
19 24 Benjamin Knowles – London Phoenix CC 3
19 3 David  Barnes – Rapha Cycling Club 3
19 41 Patrick Christopher – Zappi’s Racing Team 3
23 70 Petter Boee – London Dynamo 2
23 61 Joshua Roberts – Zappis Racing Team 2
23 112 Jack Hardwicke – Ipswich Bicycle Club 2
23 28 Richard Poynter – London Phoenix CC 2
27 60 Chris Herring – East London Velo 1
27 117 Joshua Roberts – Zappi’s Racing Team 1
27 40 Matthew Carter – Velo Schils – Interbike RT 1
27 10 Jonathan Puleston-Jones – Dulwich Paragon CC 1
27 108 Ross Bryan – BowlPhish BONTRAGER Racing 1
Posted in Events Tagged , , , |